8-tygodniowy Kurs Życia Opartego na Uważności (Mindfulness Based Living Course)

O kursie

Kurs życia opartego na uważności MBLC trwa osiem tygodni. Spotkania odbywają się raz w tygodniu i trwają nieco ponad dwie godziny. Dodatkowo, w ramach kursu przewidziany jest Dzień Uważności (sześciogodzinne spotkanie w sobotę). Podczas kursu otrzymasz materiały do samodzielnej pracy (podręcznik oraz nagrania z medytacjami uważności) do wykorzystania w pozostałe dni tygodnia, a po jego ukończeniu imienny certyfikat uczestnictwa.

Kurs zawiera elementy psychoedukacji, wspomaga rozwój osobisty oraz odporność psychiczną. Podczas kursu poznajemy różne techniki mindfulness: praktykę formalną (medytacja) oraz praktyki nieformalne polegające na rozwijaniu uważności w codziennych czynnościach (np. uważne jedzenie).

Jak wyglądają spotkania?

Spotkania najczęściej rozpoczynamy krótką medytacją. Następnie omawiamy sprawy organizacyjne i przechodzimy do krótkiego wprowadzenia teoretycznego dotyczącego dzisiejszej praktyki. Na jednym spotkaniu poznajemy zwykle 2 praktyki. Po ćwiczeniach medytacyjnych rozpoczynamy pracę w parach lub mniejszych grupach, podczas której mawiamy doświadczenie medytacyjne. Podczas spotkania zaplanowana jest 15 minutowa przerwa.

Podczas medytacji nie ma konieczności siedzenia w pozycji lotosu, można siedzieć na krześle lub na poduszce – wystarczy wyprostowana, wygodna postawa. Część ćwiczeń wykonujemy leżąc, a część to bardzo delikatny ruch.

Kameralna grupa (maksymalnie 15 osób) oraz nowoczesna sala zapewni ci dogodne warunki do rozpoczęcia przygody z uważnym życiem. Wystarczy, że przyjdziesz w wygodnym ubraniu, usiądziesz i wspólnie z innymi zaczniesz praktykę.

Dla kogo jest ten kurs?

Kurs skierowany jest dla osób początkujących, nie jest wymagane posiadanie doświadczenia w praktyce Mindfulness, natomiast dla osób mających doświadczenie medytacyjne może stanowić pogłębienie praktyki.

8-tygodniowy Kurs Życia Opartego na Uważności nie jest formą psychoterapii i jej nie zastępuje. Jeśli jesteś w trakcie terapii psychiatrycznej, psychoterapeutycznej warto skonsultować udział ze specjalistą, który Cię prowadzi. Kolejnym przeciwwskazaniem do udziału w kursie może być niedawne doświadczenie traumy. W takiej sytuacji warto rozważyć udział w kursie uważności w późniejszym terminie. Jeśli masz wątpliwości co do udziału zapraszamy do indywidualnej rozmowy.

Korzyści dla Uczestnika:

Na kursie poznasz odpowiedzi na pytanie jak funkcjonuje nasz umysł, możliwości rozwoju, sposoby na łagodzenie szeroko pojętego stresu- rodzinnego, relacyjnego, zawodowego czy zdrowotnego.

Dzięki udziałowi w kursie:

  • Poznasz podstawowe koncepcje i praktyki mindfulness,
  • Zredukujesz stres za pomocą technik mindfulness i compassion,
  • Pogłębisz zdolność akceptacji siebie, innych i rzeczywistości,
  • Doświadczysz na czym polega działanie „na autopilocie” i jak sobie z nim radzić,
  • Rozwiniesz zdolność zauważania i rozumienia emocji, które Ci towarzyszą, a dzięki temu zyskasz większą umiejętność zarządzania emocjami,
  • Pogłębisz zdolność do zauważania pięknych momentów i drobiazgów, które przekładają się na poczucie szczęścia i zadowolenia z życia.

Prowadząca kurs:

Kurs poprowadzi Dagna Kocur, która doktorem psychologii, zatrudnionym jako adiunkt w Instytucie Psychologii na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Główne tematy badawcze, które podejmuje skupiają się wokół psychologii społecznej, okazywania uczuć w związku romantycznym oraz uważności (mindfulness) i współczucia wobec samego siebie (self-compassion).

Dagna Kocur ukończyła cztery roczne kursy w różnych szkołach psychoterapeutycznych. Od 2018 kształci się w zakresie medytacji mindfulness. Ukończyła roczne szkolenie w UNITI School (Umysł, Nauka i Terapia Integralnie) o profilu Mindfulness. W 2022 ukończyła studia podyplomowych na Uniwersytecie SWPS, pt.: Uważność (mindfulness) i Współczucie. W tym samym roku ukończyła 2 letni kurs nauczycielski MBLC (Mindfulness Based Living Course) prowadzony przez Mindfulness Association Polska i uzyskała certyfikat gotowości do nauczania MBLC. Regularnie superwizje się w Mindfulness Association Polskajest, które jest rekomendowaną przez UK Network for Mindfulness-Based Teacher Training Organisations Organizacją szkolącą nauczycieli uważności.

Na Uniwersytecie Śląskim prowadzi badania, zajęcia dydaktyczne, a także medytacje uważności. Stara się włączać podejście oparte na uważności zarówno w pracy zawodowej jak i życiu codziennym. Prywatnie jej pasją są storczyki i inne rośliny domowe.

Liczba miejsc jest ograniczona, więc nie zwlekaj z podjęciem decyzji.

Zapisz się już TERAZ. Formularza Zgłoszeniowego

Terminy spotkań:

Spotkanie 0 (organizacyjne) – 27.09.2023
Spotkanie 1 – 04.10.2023: Co to jest Mindfulness i po co praktykować?
Spotkanie 2 – 11.10.2023: Ciało jako miejsce bycia obecnym
Spotkanie 3 – 18.10.2023: Wprowadzenie podpory uważności
Spotkanie 4 – 25.10.2023: Praca z rozkojarzeniem
Spotkanie 5 – 08.11.2023: Badanie strumienia myśli
Spotkanie 6 – 15.11.2023: Postawa obserwatora
Dzień uważności – 18.11.2023: Dzień praktyki w milczeniu (10:00-16:00)
Spotkanie 7 – 22.11.2023: Samoakceptacja
Spotkanie 8 – 29.11.2023: Życie w oparciu o Mindfulness, Podsumowanie

Miejsce spotkań:

Instytut Psychologii Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, sala 420A (jest to specjalnie wyposażona sala medytacyjna).

Koszt kursu: 1.200,00 zł brutto za osobę.

Warunki uczestnictwa:

Ostatecznym potwierdzeniem zapisu i rezerwacji miejsca jest dokonanie wpłaty. Do każdego uczestnika po rejestracji wyślemy wiadomość e-mail z fakturą proforma, na podstawie której będzie możliwość dokonania wpłaty. Wpłatę należy uiścić przed rozpoczęciem kursu.

W sytuacji gdy na szkolenie zapisze się mniej niż 10 osób, Organizator zastrzega możliwość odwołania kursu lub zaproponowania nowego terminu. W takim przypadku Uczestnik zostanie o tym powiadomiony niezwłocznie drogą telefoniczną lub mailową.

Rezygnacja z kursu i zwrot całości wpłaconej kwoty jest możliwy na 7 dni przed datą rozpoczęcia kursu. W przypadku nieobecności w dniu rozpoczęcia szkolenia opłata nie podlega zwrotowi.

Jeśli masz pytania, napisz do nas: spin@us.edu.pl lub zadzwoń: 517 368 234.