Tajemnicza liczba π

W marcu obchodzony jest Dzień Liczby Pi. Z roku na rok przybywa miłośników tego wydarzenia, choć niestety w tym roku w związku z zaistniałą sytuacją epidemiologiczną zaplanowane wydarzenia na Uniwersytecie Śląskim musiały zostać odwołane.

Wciąż prowadzone są obliczenia, które dążą do poznania wartości liczby PI w jeszcze większym przybliżeniu. Dr Jolanta Sobera z UŚ przypomina, że istnieje również druga nazwa tej liczby – ludolfina. Związana jest ona z obliczaniem jak największej liczby cyfr rozwinięcia π.
Choć z perspektywy Prof. Macieja Sablika dążenie do wyznaczania jeszcze większej dokładności liczby nie ma większego znaczenia. Ważne jest, że liczbę Pi można zastosować np. w robotyce, szczególnie tam, gdzie mamy do czynienia z wykorzystaniem koła. Musimy na przykład wiedzieć ile obrotów powinno wykonać koło robota, aby robot wykonał jeden pełny obrót. Tego i wielu innych zadań nie udałoby się rozwiązać, gdybyśmy nie mieli liczby Π.

 

pi

Zapraszamy do przeczytania całości wywiadu z Prof. Maciejem Sablikiem oraz Dr Jolantą Sobera na https://us.edu.pl/krolowa-ludolfina-rozmowa-z-prof-maciejem-sablikiem-i-dr-jolanta-sobera-o-tajemniczej-liczbie-%cf%80/