Sukces naukowców UŚ na Inova Croatia 2019!

Z dumą informujemy, że wynalazek zespołu naukowców z Wydziału Nauk Ścisłych i Technicznych Uniwersytetu Śląskiego został doceniony podczas 44. Międzynarodowych Targów Wynalazczości  „Inova Croatia 2019”  odbywających się w dniach 13-16 listopada 2019 r. w Zagrzebiu.

Dr Paweł Janik, mgr inż. Michał Pielka oraz dr Małgorzata Janik, reprezentowani przez delegację pracowników SPIN-US sp. z o.o.otrzymali złoty medal przyznawany przez międzynarodowe jury w ramach konkursu Inova Croatia 2019, a także nagrodę specjalną od Stowarzyszenia World Invention Intellectual Property Associations z Tajwanu (WIIPA) za opracowanie sposobu transmisji rozgłoszeniowej dla nadajników Bluetooth Low Energy oraz układu do monitorowania funkcji lokomotorycznej organizmu i czynności oddechowych.

Międzynarodowe Targi INOVA CROATIA są odwiedzane przez inwestorów, producentów, wynalazców oraz przedstawicieli branży przemysłowej z takich krajów jak:  Słowenia, Serbia, Bośnia i Hercegowina, oraz znaczną liczbę stałych partnerów biznesowych Chorwackiego Stowarzyszenia Wynalazców z: USA, Wielkiej Brytanii, Rosji, Tajwanu, Korei, Malezji, Hiszpanii, Iranu, Rumunii.

Wynalazek pozwala na wykorzystanie i wdrażanie tanich, prostych i skutecznych systemów do monitorowania osób lub dobrostanu z wykorzystaniem m. in. urządzeń mobilnych. Prezentowane rozwiązanie wpisuje się w koncepcję Internetu Rzeczy (IoT). Opracowany sposób transmisji pozwala na przesłanie większej ilości danych i uproszczenie procedury odbioru informacji. Rozwiązanie pozwala na monitorowanie wielu osób na wielu urządzeniach mobilnych jednocześnie z wykorzystaniem energooszczędnego standardu Bluetooth. Dzięki temu możliwe jest monitorowanie np. funkcji organizmu (oddechu, pulsu, pozycji ciała itp.) np. kilku/kilkudziesięciu dzieci w zasadzie na nieograniczonej ilości urządzeń mobilnych (np. smartfonów) – co obecnie nie ma odpowiednika rynkowego.

Prezentowany sposób transmisji wprowadza na rynek nową jakość, ponieważ pozwala na tworzenie nowych topologii sieci teletransmisyjnych z wykorzystaniem standardu BLE. Na zaprezentowany w Zagrzebiu wynalazek składa się kilka zgłoszeń patentowych i wzorów przemysłowych o zasięgu krajowym i europejskim.

Gratulujemy!