Sukces na Targach Innowacyjności INEX 2022

W dniach od 15 do 20 listopada przedstawiciele SPIN-US brali udział w siódmej edycji targów INEX 2022 – India International Invention and Innovation Expo, które odbyły się w centrum kultury Ravindra Bhavan w Margao (Indie).

Celem udziału w targach było zaprezentowanie innowacyjnych rozwiązań dwóch zespołów badawczych z Uniwersytetu Śląskiego:

  1. Rozwiązanie: Functional Grade Material based on titanium and titanium-based alloys produced for potential individual implants
    Autorzy: dr hab. Grzegorz Dercz, prof. UŚ, mgr inż. Izabela Matuła, dr Adrian Barylski, dr Piotr Duda
    Opis: Głównym problemem związanym z metalowymi implantami jest niedopasowanie mechaniczne pomiędzy ludzką kością a materiałem implantu. Naukowcy proponują rozwiązanie mające na celu zaprojektowanie nowych materiałów gradientowych na bazie tytanu do potencjalnego zastosowania w implantach. Materiał taki, który miałby nietoksyczny skład, ulepszone właściwości mechaniczne i porowatość, będzie „przyjazny” dla ludzkiej kości, poprawiając połączenie i zmniejszając naprężenia między implantem a kością.
  2. Rozwiązanie: X-Dots – reinforcement for wastewater treatment plants
    Autorzy: dr Anna Dzionek, dr hab. Danuta Wojcieszyńska, prof. UŚ, dr hab. Urszula Guzik, prof. UŚ
    Opis: X-Dots to technologia stworzona z myślą o wsparciu przydomowych i miejskich oczyszczalni ścieków. Jej sercem jest ksantan, który jest niezwykle odporny na ciężkie warunki środowiskowe. Poprzez odpowiedni dobór mikroorganizmów, X-Dots ma ogromny potencjał w bioremediacji i oczyszczaniu ścieków.

Z dumą ogłaszamy, że międzynarodowe jury, któremu przewodniczyli Dr. A.S, Rao, oraz pani Mridula Goel, profesor Birla Institute of Science and Technology oraz sekretarz BITS BIRAC BioNest, nagrodziło oba zespoły ZŁOTYMI MEDALAMI. Dodatkowo zespół, w składzie: dr hab. Grzegorz Dercz, prof. UŚ, mgr inż. Izabela Matuła, dr Adrian Barylski, dr Piotr Duda, otrzymał BEST INTERNATIONAL INEX AWARD.

Podczas targów wzięliśmy również udział w prezentacjach, dyskusjach panelowych, rozmowach branżowych. Wizyta na targach z pewnością zakiełkuje nowymi kontaktami możliwością międzynarodowej współpracy naukowo-biznesowej.