Podsumowanie Katowice Service Jam

W dniach 26-28 lutego 2016 roku na Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach, po raz drugi w województwie śląskim został zorganizowany Service Jam. Była to lokalna edycja Global Service Jam, wydarzenia w ramach którego w ponad 100 miastach na całym świecie zebrały się robocze zespoły, które wypracowywały prototypy innowacyjnych usług, odpowiadających na palące potrzeby ludzi. W Katowicach nad wyzwaniami pracowały cztery kilkuosobowe zespoły.

Całość przypominała trochę muzyczne improwizacje. Kilkuosobowe zespoły od piątkowego wieczoru do niedzielnego popołudnia musiały przygotować prototyp konkretnej usługi i stworzyć film pokazujący jej funkcjonowanie. Tematem przewodnim tegorocznego Global Service Jam był dźwięk przypominający plusk wody. Uczestnicy sami zdecydowali, co im się kojarzy z tym tematem oraz jakie wyzwania chcą podjąć. Stworzenie pomysłów na rozwiązania poprzedzili badaniami w terenie i obserwacją przyszłych odbiorców. Podczas weekendu można było poznać narzędzia kreatywnej pracy opartej na procesie Design Thinking, które uczestnicy wykorzystywali do przygotowania rozwiązań.

W efekcie pracy zespołowej powstały bardzo ciekawe rozwiązania:

  • Jazzy Audio Mobile Application – usługa wraz z aplikacją dla osób niewidomych, która ma pomóc w poruszaniu po terenie Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach;
  • Waterhole – dystrybutor z wodą, który pozwoli ludziom przebywającym w przestrzeniach publicznych utrzymywać odpowiedni poziom nawodnienia;
  • Shit happens – kampania oraz program motywujący do sprzątania po psich kupach w miastach;
  • Water Saver – aplikacja uświadamiająca ile kosztują poszczególne czynności związane z korzystaniem z wody, jak kąpiel, prysznic czy mycie naczyń.

Głosami wszystkich uczestników warsztatów ostatni pomysł – Water Saver – zyskał najwięcej punktów, a członkowie zespołu przygotowującego to rozwiązanie otrzymali zestaw dżemów od „A to dobre!”.

Katowice Service Jam 2016 zostało zorganizowane przez Fundację na rzecz Inteligentnego Rozwoju, we współpracy z Uniwersytetem Ekonomicznym w Katowicach, Centrum Innowacji i Transferu Technologii Politechniki Śląskiej.

Jako współorganizatorzy wydarzenia serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom za twórcze umysły otwarte na innowacje :)