Płetwy do pływania – udoskonalony projekt

Naukowcy z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach oraz Akademii Wychowania Fizycznego Katowice zaprojektowali płetwy do pływania, które zostały objęte ochroną patentową przyznaną przez Urząd Patentowy RP oraz ochroną wzoru przemysłowego na mocy certyfikatu przyznanego przez Urząd Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej (EUIPO).

„Płetwy są elastyczne, dzięki czemu w mniejszym stopniu obciążają stawy skokowe oraz kolanowe. Mogą być używane także przez osoby, u których stwierdzono urazy tych stawów, nadają się do prowadzenia rehabilitacji kręgosłupa i wzmacniania mięśni głębokich (core). Dzięki odpowiednio zaprojektowanym piórom płetw zwiększa się prędkość i efektywność pływania, zarówno kraulem, żabką, jak i delfinem.”

Autorami chronionych rozwiązań są m.in. dr hab. Andrzej Swinarew, prof. UŚ i Jadwiga Gabor z Wydziału Nauk Ścisłych i Technicznych Uniwersytetu Śląskiego.
płetwa
Więcej informacji na stronie internetowej: https://us.edu.pl/udoskonalone-pletwy-do-plywania-wynalazek-naukowcow-z-us-i-awf-katowice/