Najnowszy e-book z serii „zrób startup DOBRZE!”

Jak pozyskać finansowanie na rozwój innowacyjnego pomysłu? Jak nawiązać kontakt z inwestorami? Jak przygotować się do negocjacji? Jak zaplanować podział udziałów w spółce, aby i założyciele startupu i fundusz byli zadowoleni? To tylko kilka pytań, na które odpowiedź można znaleźć w najnowszym e-booku z serii „zrób startup DOBRZE!” przygotowanego przez co.brick venture building.

Fundusze inwestycyjne są nieodłącznym elementem ekosystemu startupowego. Głównie dlatego, że posiadają niezbędny do rozwoju firmy kapitał finansowy. Jednak nie od dziś wiadomo, że zasoby pieniężne są znacznie bardziej ograniczone niż ilość pomysłów, jakie można by wesprzeć w rozwoju. Kto zatem ma większą szansę na zdobycie środków pieniężnych na rozwój innowacyjnego konceptu? E-book z serii „zrób startup DOBRZE!” może zasugerować poprawną odpowiedź. Jest to praktyczny poradnik ze wskazówkami o tym, jak tworzyć silny fundament pod współpracę startupu z inwestorem – funduszem venture capital (VC) lub aniołem biznesu.

Czasy, kiedy na rynku było więcej kapitału niż ciekawych przedsięwzięć, zdecydowanie minęły. Aby zainteresować inwestorów pomysłem, startupy powinny rzetelnie przygotować się do każdego spotkania. Właśnie dlatego przygotowaliśmy tego e-booka. Omówiliśmy w nim chyba wszystkie najistotniejsze kwestie związane z działaniami mającymi na celu nawiązanie współpracy z inwestorem: od przedstawienia roli funduszu inwestycyjnego w startupie, poprzez wskazówki dotyczące zarządzania cap table do krótkiej instrukcji przygotowania pitch decka. – mówi Kuba Nagórski, główny zarządzający co.brick venture building.

E-book jest zbiorem artykułów przygotowanych przez partnerów ekosystemowych co.brick venture building, którzy są związani z polskim środowiskiem inwestycyjnym. Autorami tekstów są m.in: Agata Torosiewicz z Departemantu Rozwoju Innowacji PFR, Tomasz Paluch z firmy konsultingowej BTLA, a także przedstawiciele funduszy inwestycyjnych: Dagmara Strzębicka z EduLab, Elena Olichowska-Szydłowska z Terra Seed oraz Katarzyna Papież-Pawełczak ze SPIN-US.

Choć co.brick venture building jest organizacją działającą na rynku startupowym już od jakiegoś czasu, to dalej jesteśmy świadomi, że niekoniecznie wszystko wiemy. Bardzo cenię możliwość wymiany wiedzy z naszymi partnerami ekosystemowymi. Dziękuję wszystkim, którzy zechcieli dołożyć merytoryczną cegiełkędo tego e-booka i napisali artykuł, który pomoże founderom rozwijać pomysł oraz przekształcać go w dobre działający i dochodowy biznes. – dodaje Nagórski.

E-book poruszający zagadnienia związane z odpowiednim przygotowaniem founderów do rozmów z inwestorami można pobrać ze strony https://community.cobrick.com/e-book2/. Jest to druga publikacja z serii „zrób startup DOBRZE!”, która powstaje z myślą o osobach, które dopiero wchodzą do świata nowych technologii, innowacji i startupów. W planach jest wydanie kolejnych e-booków, w których nie tylko będą pogłębiane tematy związane z relacjami z funduszem inwestycyjnym, ale też zostaną przybliżone najważniejsze zagadnienia prawne czy takie związane z funkcjonowaniem startupów i współpracą pomysłodawców z korporacjami, uczelniami czy mediami. Celem co.brick venture building jest bowiem budowanie ekosystemu startupowego na Śląsku, w którym rozwija się coraz więcej atrakcyjnych i nieszablonowych pomysłów biznesowych.