Koncert plenerowy 50-lecie UŚ – 8 czerwca

Jednym z najważniejszych wydarzeń Jubileuszu 50-lecia Uniwersytetu Śląskiego będzie koncert plenerowy na Rynku w Katowicach – przygotowany z myślą o wszystkich mieszkańcach regionu i zaplanowany dokładnie w dniu 50. urodzin UŚ!

5 dekad muzyki – artyści związani z UŚ oraz ze Śląskiem

Podzielony na dwie części plenerowy koncert jubileuszowy to muzyczna podróż, w której przeszłość przeplatać się będzie z teraźniejszością. W części pierwszej przeboje polskiej i zagranicznej muzyki popularnej minionych 50 lat w aranżacjach dr. Karola Pyki, kompozytora i dyrygenta pracującego na co dzień w Zakładzie Muzyki Rozrywkowej na Wydziale Artystycznym UŚ, wykona orkiestra symfoniczna. Towarzyszyć jej będą soliści Instytutu Muzyki UŚ, Chór Uniwersytetu Śląskiego „Harmonia” pod dyrekcją dr hab. prof. UŚ Izabelli Zieleckiej-Panek, Studencki Zespół Pieśni i Tańca „Katowice” (SZPiT) oraz artyści związani ze Śląskiem i Zagłębiem oraz z Uniwersytetem Śląskim: pochodzący z Żor Stanisław Soyka, absolwentka Wydziału Filologicznego Renata Przemyk, Maciej Lipina – wokalista i gitarzysta zespołu Ścigani z Rudy Śląskiej, założony przez uczniów sosnowieckich liceów sekstet wokalny Banana Boat oraz projekt Pokahontaz, w skład którego wchodzą Rahim i Fokus, czyli muzycy legendarnego zespołu hip-hopowego Paktofonika.

Znane utwory w nowych aranżacjach

Publiczność zgromadzona na katowickim Rynku usłyszy utwory: Poszłabym za tobą zespołu Breakout (w wykonaniu Renaty Przemyk), Layla z repertuaru zespołu Derek and the Dominos, w którym występował Eric Clapton (Maciej Lipina), Wszystko kwitnie wokoło Skaldów (SZPiT „Katowice”), Highway Star Deep Purple (Maciej Lipina), Rosanna zespołu Toto (duet Beata Popiołek i Maciej Lipina), Only You duetu Yazoo, który tworzyli Alison Moyet i były muzyk Depeche Mode Vince Clarke (Banana Boat), Kryzysowa narzeczona Lady Pank (Bartosz Jaśkowiak), I Still Haven’t Found What I’m Looking for z repertuaru U2 (duet Edyta Cymer i Elżbieta Kożuchowska), Moja ojczyzna Czesława Niemena (Stanisław Soyka), Take On Me zespołu A-ha (Beata Popiołek) oraz I Want to Break Free grupy Queen (Beata Popiołek). Ponadto w autorskim repertuarze wystąpią jeszcze Renata Przemyk, Stanisław Soyka, Pokahontaz, Banana Boat i Bartosz Jaśkowiak. W finale pierwszej części wszyscy artyści wspólnie wykonają przebój George’a Michaela Freedom.

Główna gwiazda – Voo Voo

W drugiej części koncertu zaprezentuje się natomiast główna gwiazda wieczoru – zespół Voo Voo, któremu szefuje jeden z najbardziej charyzmatycznych polskich muzyków rockowych Wojciech Waglewski. Koncert główny rozpocznie się o godz. 19.30, a poprowadzi go Piotr Baron – dziennikarz radiowej „Trójki”, współprowadzący (na zmianę z Markiem Niedźwieckim) kultowej Listy Przebojów Programu Trzeciego oraz absolwent Wydziału Nauk Społecznych UŚ.

Miasteczko wiedzy – strefa dziecka – food trucki

Scena główna to centralny, ale nie jedyny, element miasteczka akademickiego zlokalizowanego na Rynku w Katowicach i w jego pobliżu. Koncertowi towarzyszyć będą dodatkowe atrakcje: uczestnicy imprezy będą mogli zapoznać się z ideą promocji nauki w miasteczku wiedzy Śląskiego Festiwalu Nauki oraz posilić się w strefie food tracków, a najmłodsi miło spędzą czas w przygotowanej specjalnie dla nich strefie dziecka. Bramy miasteczka akademickiego zostaną już otwarte o godz. 16.00.

Uniwersytet Śląski chce celebrować 50-lecie działalności w łączności z całym swoim regionalnym otoczeniem – dlatego 8 czerwca 2018 roku do uczestniczenia w plenerowym koncercie jubileuszowym oraz towarzyszących mu inicjatywach zapraszamy wszystkich mieszkańców aglomeracji śląskiej!

Wydarzenie na Facebooku: https://www.facebook.com/events/1817548441884995

Szczegółowe informacje: http://50.us.edu.pl/koncert-plenerowy-w-katowicach

Obchody jubileuszu 50-lecia Uniwersytetu Śląskiego patronatem honorowym objęli: minister nauki i szkolnictwa wyższego dr Jarosław Gowin, marszałek województwa śląskiego Wojciech Saługa, a także włodarze czterech miast, w których mieszczą się wydziały i jednostki dydaktyczne Uniwersytetu Śląskiego – prezydent Katowic dr Marcin Krupa, prezydent Chorzowa Andrzej Kotala, prezydent Sosnowca Arkadiusz Chęciński oraz burmistrz Cieszyna Ryszard Macura.

fb slider koncert plenerowy -01 (1)