Zapraszamy na kurs z analizy pyłkowej miodu!

W naszej ofercie znajdziecie jedyny w Polsce kurs z analizy pyłkowej miodu.

Analiza pyłkowa miodu to metoda badawcza, która pozwala na określenie gatunku miodu, jego pochodzenia oraz wskazania możliwości jego zafałszowania. Zajęcia są zaplanowane w taki sposób, aby każdy uczestnik mógł nauczyć się przygotowywać preparaty mikroskopowe i samodzielnie analizować je zgodnie z rozporządzeniem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 14 stycznia 2009 r.

Po ukończeniu kursu Uczestnicy zdobędą wiedzę na temat określenia gatunku miodu wytwarzanego we własnej pasiece, jego pochodzenia oraz wykrywania „prawdziwości” miodu. Prowadzący pokażą jak niewielkim nakładem finansowym wykonać analizę pyłkową miodów w zaciszu własnej pracowni pszczelarskiej. Każdy Uczestnik otrzyma protokół zawierający opis jak krok po kroku wykonać samodzielnie analizę oraz imienny certyfikat uczestnictwa.

Prowadzący:

dr Agata Nicewicz – adiunkt w Zespole Fizjologii Zwierząt i Ekotoksykologii w Instytucie Biologii, Biotechnologii i Ochrony Środowiska (Wydział Nauk Przyrodniczych, Uniwersytet Śląski w Katowicach). Autorka 12 prac naukowych w prestiżowych czasopismach naukowych i 2 rozdziałów w monografii. Od kilku lat prowadzi badania nad kondycją rodzin z pasiek miejskich oraz właściwości prozdrowotnych miodów z miast. Współpracuje ze Śląskim Związkiem Pszczelarzy w Katowicach, firmą Pszczelarium. Od kilku lat pełni rolę konsultanta dla GPP Business Park Katowice. Zajmuje się edukacją przyrodniczą, prowadząc zajęcia w Śląskim Ogrodzie Botanicznym w Radzionkowie, Miejskim Ogrodzie Botanicznym w Zabrzu, w ramach projektów edukacyjnych „Nie żądlę – zapylam” i „EKOtropy” współfinansowanych przez WFOŚiGW w Katowicach czy PIWONIA i MAK, realizowanych w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój, współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

dr Łukasz Nicewicz – pszczelarz z 20-letnicm doświadczeniem. Adiunkt w Zespole Fizjologii Zwierząt i Ekotoksykologii w Instytucie Biologii, Biotechnologii i Ochrony Środowiska, Wydział Nauk Przyrodniczych, Uniwersytet Śląski w Katowicach. Autor 12 prac naukowych i 2 rozdziałów w monografii. Od kilku lat zajmuje się naukowo pszczelarstwem miejskim – kondycją rodzin pszczelich i bezpieczeństwem produktów pszczelich. Zajmuje się edukacją przyrodniczą, prowadząc zajęcia w Śląskim Ogrodzie Botanicznym w Radzionkowie, Miejskim Ogrodzie Botanicznym w Zabrzu, w ramach projektów edukacyjnych „Nie żądlę – zapylam” i „EKOtropy” współfinansowanych przez WFOŚiGW w Katowicach czy PIWONIA i MAK, realizowanych w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój, współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

Harmonogram 2025:

  •  26 kwietnia 2025 r., godz. 9.00 – 16.00 → ZAPISY
  • 18 października 2025 r., godz. 9.00 – 16.00 → ZAPISY
  • 15 listopada 2025 r., godz. 9.00 – 16.00 → ZAPISY

Adres: Śląski Ogród Botaniczny w Radzionkowie, ul. Księżogórska 90a, 41-922 Radzionków

Koszt: 600,00 zł brutto